Аналіз проб ґрунтів та води навколо сміттєзвалищ вказує на зростання рівня забрудненості довкілля дуже небезпечними для всього живого речовинами, зокрема фенолами та ртуттю. Одна з причин – порушення закону України «Про відходи» й норм поводження з небезпечними побутовими відходами.
Скидання сміття гамузом, відсутність контейнерів для відпрацьованих батарейок, люмінесцентних ламп, ртутних термометрів та інших небезпечних використаних речей призводить до того, що шкідливі речовини безконтрольно потрапляють у сміттєві баки (або просто викидаються будь-де) й вивозяться на сміттєзвалища.
Ніхто навіть приблизно не знає, скільки небезпечних побутових відходів лежать на сміттєвих полігонах та у ярах і отруюють повітря, воду й ґрунт.
У вересні 2013 року Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства «відповідно до статті 25 закону України «Про відходи» та з метою сприяння створенню єдиних підходів до поводження з небезпечними відходами у складі побутових відходів» затвердило «Методичні рекомендації щодо безпечного поводження з компонентами (складовими) небезпечних відходів у складі побутових відходів». Там, зокрема, йдеться про «роздільне збирання ртутьвмісних компонентів небезпечних відходів у складі побутових відходів та інших компонентів, що не вміщують ртуть за системою змінних контейнерів».
Щоправда, надання методичних рекомендацій – це ще не встановлення контейнерів. Проте навіть той невеликий досвід зі збирання небезпечних побутових відходів вказує, що без сприяння та контролю місцевих органів влади цю проблему не вирішити.
Примусьте владу встановити контейнери для небезпечних відходів – еколог
Громади повинні вимагати від влади встановлення у достатній кількості контейнерів для небезпечних відходів: батарейок, люмінесцентних ламп, термометрів, акумуляторів, а також їх регулярного вивезення й утилізації, зазначає еколог Андрій Хрутьба, координатор екологічних проектів «Зробимо Україну чистою» та «Друге життя: подвійний добрий вчинок».
Усвідомлення людьми реальної небезпеки для їхнього життя й здоров’я через неконтрольоване викидання небезпечних побутових відходів – це один із головних чинників, що має призвести до вирішення цієї проблеми. «Владу треба стимулювати у цьому питанні», – вважають екологи.
До того ж вже зараз можна долучитися до акції «Друге життя:подвійний добрий вчинок».
Достатньо зголоситися, й активісти проекту встановлять у вашому будинку чи офісі контейнери для роздільного збору пластикових пляшок або макулатури. Виручені кошти від зданої сировини направляються на благодійність. Це може бути дитячий будинок, притулок для тварин, озеленення територій.
http://www.radiosvoboda.org/content/article/25174750.html
Немає коментарів:
Дописати коментар