вівторок, 23 квітня 2013 р.
Енергоощадна лампа містить до чотирьох міліграмів ртуті
Київська громадська організація "Оперативно-рятувальна служба міста" з лютого безкоштовно приймає в людей на переробку відпрацьовані батарейки, енергоощадні лампи та ртутні термометри. Ці предмети небезпечні для здоров'я та довкілля. Подібні пункти прийому працюють у Кіровограді, Одесі, Севастополі.
Про небезпеку відпрацьованих батарейок та ртутних ламп розповідає голова громадської організації "Бюро екологічних розслідувань" Дмитро Скрильніков, 39 років.
Європейські країни відмовляються від ламп розжарювання й переходять на енергоощадні. Їх більшає і в нас. Чим вони небезпечні?
— Кожна лампа містить до 4 міліграмів ртуті. Коли їх викидають у бак зі сміттям, вони розбиваються, ртуть випаровується й сполучається з іншими речовинами та накопичується в ґрунті. Це все відбувається біля житлових будинків, дитмайданчиків. Ртуть може збиратися в організмі людини та руйнувати нейрони головного мозку.
В Україні існують пункти, куди їх можна здавати?
— Є спеціалізовані підприємства, але вони працюють тільки з фірмами. Звичайна людина до них не може звернутися.
У Львові були створили пункт прийому за межами міста. Це не спрацювало, бо люди не хочуть через усе місто їхати заради лампочки.
Як у Європі діє система збору й переробки?
— Виробник несе повну відповідальність за весь життєвий цикл продукції і зобов'язаний приймати лампочки на переробку. Це закріплено законом. Методики збору різноманітні. У Швеції лампи збирають "токсичні автобуси" — спеціально обладнане авто приїжджає до будинків раз на місяць у визначений час. Де-не-де ставлять спеціалізовані контейнери.
Реально організувати безпечну систему збору в містах України?
— Львів отримав грант від ЄС на такий проект. Місто закуповуватиме спеціальні установки, які знешкоджуватимуть ртутні лампи. Ці машини перебуватимуть на балансі комунальних підприємств.
Була ідея організувати переробку на базі підприємств. У Львові, Харкові, Рівному є заводи, які виробляють енергоощадні лампи. Проте за багато років їм не вдалося створити й пробного проекту. Навіть коли поставити станок для переробки, важко організувати систему збору ламп, бо виникає клопіт із бюрократією.
Чому люди необізнані щодо небезпеки батарейок і ламп?
— Бо більшість виробників приховують цю інформацію. Про небезпеку мають повідомляти на упаковках. Це роблять одиниці. Позначають, що лампочку не можна викидати у смітник, збір здійснюється за правилами, встановленими у місцях проживання. Проте не пишуть, куди і як їх викидати.
Європа готує міжнародну угоду про заборону використання ртуті в побуті. У багатьох країнах переходять на електронні термометри.
Наскільки шкідливі батарейки?
— Вони менш небезпечні за лампи та термометри, бо їх складніше розбити. Але якщо батарейку кинути в кислоту чи воду, то виділятимуться шкідливі речовини — ртуть, кадмій, свинець та інші.
Батарейки переробляють у Львові на заводі "Аргентум". Там їх розчиняють у кислоті, отримують потрібні метали, а куди решту — невідомо. Це при тому, що завод майже в центрі міста. Тому фактично в Україні нема підприємства, яке може безпечно переробляти батарейки. Поки що залишається збирати їх і здати тоді, коли з'явиться можливість.
Як повинна виглядати ідеальна система утилізації ламп, батарейок та термометрів?
— Система має регулюватися державою. На це потрібно виділяти фінансування. Наприклад, якісь копійки закладати у вартість лампочки. Ввести податок на утилізацію продукції на кордоні, ввозячи товар з Європи чи Китаю. Для комерційних підприємств це може бути платна послуга, а для громадян — безкоштовно.
Ольга БОГАЧЕВСЬКА
Джерело: Gazeta.ua
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Ртуті у повітрі незабаром може побільшати, оскільки уряд планує зобов'язати підприємства та установи повністю перейти на економічні лампи - люмінесцентні, які й містять у собі ртуть. Економна поки світить, але небезпечна, коли згасне. На лампі є маркування, що її заборонено викидати у смітник.
Куди можна викинути такі лампи з’ясувати важко: спецконтенери знайти нереально. Працівники сміттєвозу кажуть, що можна і до звичайного сміття викидати.Проте є приватна фірма, яка збирає лампи на утилізацію. І не безкоштовно - треба сплатити гривню двадцять, щоб здати зіпсовану жарівку, але підприємства зобов’язані це робити, бо їх перевіряє санепідемстанція. Але про цю схему знають не всі.
В столиці журналісти ТСН знайшли тільки три фірми з утилізації. І судячи з того, що співробітники обдзвонюють підприємства, щоб знайти нових клієнтів, то утилізують лампи далеко не всі, а тим більше - приватні особи.
Докладніше про економні лампи - на відео ТСН.
Як утилізувати лампочки з ртуттю, або Що дорожче екологія або енергозбереження? (відео)
Енергозберігання або екологія? В Україні йде активна промо-кампанія енергозберігаючих ламп – за них агітує особисто прем’єр. Проте що робити з цими лампами після використання – викидати на звичайний смітник їх не можна. Бо містять декілька міліграмів ртуті.
Прибиральниця: “Ну, поки ще не міняли, уже стоять місяців 2, мабуть”.
У цій крамниці біля Центрального ринку енергію зберігають усі: від прибиральниці до керівництва. Постачає фірма, яка має у Харкові власну науково-технічну лабораторію, але виробництво замовляє у Китаї. Тут стверджують: 95 відсотків економічних ламп на ринку України виготовлені саме у Піднебесній. У кожній інструкції чітко сказано: лампа містить 4 міліграми ртуті, викидати не можна, лише здавати до спеціальних пунктів, що мають створити місцеві органи влади.
Тетяна Носова, керівник відділу маркетингу “Максус Україна”: “Усі лампи містять пари ртуті. Абсолютно всі. Це її технологічне... Так, вона містить невелику кількість пари ртуті, у допустимих нормах для даної лампи. Тому ми отримали сертифікат англійський міжнародний. Про те, що вона допустима для використання споживачами”.
Кажуть: обсяги продажів зростають щороку вдвічі. Мова йде про мільйонні продажі. Але що робити, якщо енергозберігаюча лампа розбилася? Медики стверджують: це може бути шкідливо для здоров’я – так само, як і просто викидати їх на смітник. У Європі для таких відходів є спеціальні контейнери.
У Харкові “МедіаПорт” подібних не знайшов. Лише приватні об’яви фірм, і жодної державної, як написано в інструкціях до лампочок.
“Принесіть здайте. Три штуки візьмемо просто так. Тільки не збирайте по всьому місту, добре?”, - відповідають телефоном в одній із таких компаній з утилізації.
Керівники подібних фірм пояснюють: з підприємства, якщо хтось зголоситься подбати про екологію й привезти лампи, візьмуть від гривні до двох за утилізацію однієї – в залежності від кількості. Від пересічних харків’ян, якщо люди самі принесуть їх до офісу, це буде безкоштовно. Проте досі, кажуть, ніхто з мешканців міста не звертався з таким проханням.
Микола Литвиненко, лікар відділу комунальної гігієни обласної СЕС: “Жителі повинні проявити свідомість. Коли у них одна, дві, три лампи, бо купується на квартиру. Вони повинні дізнатися цю адресу, звернутися до цієї структури. Є сайт waste.com.ua – це сайт відходів. Там відкривається і в пошукачі і знаходите будь-яку організацію”.
Та що робити людям, які не мають доступу до мережі інтернет? Нічого... СЕС навіть не може відстежити випадки, скільки лампочок зі ртуттю викидають харків’яни. На території регіону спеціалізованих підприємств з утилізації відходів, що містять ртуть, немає. Фірми, що дають об’яви та приймають лампочки. возять їх до Луганської області на ртутний комбінат.
Проте якщо мова йде про підприємство, що використовує енергозберігаючі лампи, й викидає ті на смітник, санстанція може навіть виписати штраф. Приблизно 23 гривні за одну штуку.
Адреса новини: http://ukr.mediaport.ua/city/14020
Автор: Марія Малевська, Ксенія Рябоволова
Немає коментарів:
Дописати коментар