
середа, 12 грудня 2012 р.
В Киеве под снегопадом показали, как будут перерабатывать ртутные лампы (видео)

пʼятниця, 7 грудня 2012 р.
Рівнянам доведеться платити за згорілі лампочки?
Серед населення України все більше поширюється використання у побуті люмінесцентних та інших енергозберігаючих ламп. Такі лампи є значно економнішими за звичайні лампи розжарювання і дозволяють заощаджувати кошти на оплаті за використану електричну енергію. Водночас енергозберігаючі лампи є небезпечними, адже містять у своєму складі пари ртуті в кількості, яка становить реальну загрозу для навколишнього середовища та здоров'я людини. Відповідно, такі лампи, вже коли вони стали відходами, потребують особливого поводження.
Згідно із законодавством України, юридичні особи здають відпрацьовані енергозберігаючі лампи підприємству, що має відповідну ліцензію, згідно з укладеними угодами. Проте система збору та знешкодження відпрацьованих енергозберігаючих ламп від населення у Рівному відсутня. Мешканці міста просто викидають відпрацьовані енергозберігаючі лампи у смітники, а це призводить до значного забруднення довкілля парами ртуті.
Тільки у Рівному в смітники потрапило понад 100 тисяч відпрацьованих ртутовмісних ламп. Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного Інститутом соціальних досліджень Національного університету «Острозька Академія». Згідно з даними дослідження, мешканці обласного центру використовують майже 700 тисяч енергозберігаючих ламп, а більше 230 тисяч таких ламп, що відпрацювали свій термін, вже були викинуті у смітники.

Таке поводження із небезпечними відходами у складі побутових відходів (а саме так кваліфікують відпрацьовані ртутовмісні лампи) становить загрозу екологічній ситуації у місті, а відповідно — здоров'ю його мешканців.
Зібрати і знищити
Згідно з законодавством України, усі функції щодо регулювання відносин у сфері поводження із відходами, в тому числі з небезпечними та побутовими відходами, належать до компетенції органів місцевого самоврядування.
Власниками відходів, у тому числі відпрацьованих енергоефективних ламп, є самі громадяни. Вони зобов'язані укласти договір із виконавцем послуг з вивезення відходів на відповідній території та оплачувати вартість таких послуг згідно з встановленими тарифами.
— Механізм вирішення цього питання на сьогодні може бути наступним: міська рада встановлює тариф, який сплачують мешканці міста. Підприємство "Санком" здійснює збирання відпрацьованих ламп і передає їх підприємству, яке має відповідну ліцензію на їх переробку і утилізацію, — каже депутат Рівнеради та директор підприємства "Санком" Святослав ЄВТУШЕНКО. — Хоча тут теж є питання. З одного боку, проблему потрібно почати вирішувати, а з іншого — це не зовсім справедливо, що платитимуть і ті, хто люмінесцентні лампи використовує, і ті, хто ними не користується. Саме тому є пропозиція направити від імені Рівненської міськради звернення до Кабміну, аби цю проблему врегулювали на державному рівні. Як на мене, то платити за утилізацію мають ті, хто виробляють ці лампи або ввозять їх в Україну.
Поки ж на державному рівні питання не вирішене, його можуть спробувати вирішити на місцевому рівні і ввести плату за збирання й утилізацію люмінесцентних ламп, яка ляже на гаманці рівнян. Оскільки за законом тариф на вивезення побутових відходів, у тому числі небезпечних відходів у складі побутових відходів, встановлюється рішенням виконавчого комітету міської ради.
Єдиним підприємством, яке має відповідну ліцензію, є підприємство ТОВ "Еко-Хелп". Як розповів "ОГО" його керівник, наразі тривають переговори та напрацювання механізму, який би дозволив вирішити цю проблему в Рівному.
— Ми направили міській владі наші пропозиції і калькуляцію щодо збору та утилізації люмінесцентних ламп. Ведемо активні переговори в рамках робочої групи, яка працює в цьому напрямку і до якої входять представники міської влади, санітарних служб і громадських екологічних організацій, — розповідає директор ТОВ "Еко-Хелп" Іван КОВАЛЬЧУК. — Наше підприємство має відповідну ліцензію. Ми збираємо відпрацьовані лампи і відправляємо їх на утилізацію на Донецький ртутний завод.
Хто платить?
Як розповів один з учасників робочої групи, керівник Рівненського центру "Соціальне партнерство Сергій ПІНЧУК, нині у міської влади є кілька варіантів поведінки.

Перший: чекати невідомо скільки на вирішення проблеми збору та утилізації ртутовмісних ламп на загальнодержавному рівні і змиритися із постійно наростаючою загрозою ртутного забруднення міста (до речі, ухвалення зазначеної вище постанови не вирішує проблему одразу — на її виконання Мінекології, Мінекономіки та Державна митна служба мають тільки розробляти порядок збирання та утилізації таких відходів).
Другий: встановити для населення тариф на збирання та знешкодження відпрацьованих ртутовмісних ламп. Згідно з нормами чинного законодавства, побутові відходи складаються із твердих, ремонтних, великогабаритних і небезпечних. На перші три групи відходів у Рівному тариф встановлено і мешканці щомісяця сплачують за їх вивезення. Міська влада має набратися мужності і прийняти непопулярне рішення — ввести тариф на збір та знешкодження небезпечних відходів. Насправді, це не призведе до відчутного підвищення плати за вивезення сміття, але дозволить щомісячно отримувати кошти на функціонування постійно діючої системи збирання небезпечних відходів від населення. Зрештою, міська влада може провести громадські слухання і запропонувати рівнянам альтернативу: або сплачувати щомісяця на кількадесят копійок більше, або продовжувати дихати парами ртуті біля своїх будинків.
Є ще третій варіант — оплачувати збір небезпечних відходів від населення коштом міського бюджету. Таким шляхом пішла влада міста Черкаси, яка вирішила не чекати на милість уряду. Проте чи довго вони зможуть оплачувати такі послуги, зважаючи на ситуацію з місцевими бюджетами, коли коштів не вистачає на зарплати лікарям та вчителям, а також на опалення бюджетних установ?
Депутат Рівнеради Анатолій БОБРОВСЬКИЙ переконаний, що утилізаційний збір мають сплачувати ті, хто заробляє на виробництві і продажу люмінесцентних ламп.
— У всьому цивілізованому світі ті, хто виробляє лампи чи інші товари з небезпечними компонентами, ті й займаються їх утилізацією. Вони приймають відпрацьовані лампи, бо вони мають умови для їх зберігання та переробки, — пояснює Анатолій Бобровський. — В Україні ж це блокується, бо ті, хто на цьому заробляє, не хочуть платити за утилізацію і втрачати частину прибутків. Неправильно покладати витрати на звичайних людей, яким і так нелегко зараз живеться.
Не виключено, що вже найближчим часом міські депутати вирішать: чи проситимуть зняти це питання на рівні держави, чи вводити додатковий збір у Рівному і намагатись боротися з цією проблемою на місці. Але як би питання не вирішилось, досвід показує, що у підсумку платити доводиться простому українцю.
пʼятниця, 30 листопада 2012 р.
Рівному загрожують ртутний апокаліпсис, депутати заборонили роботу єдиного утилізаційного підприємства (відео)
середа, 14 листопада 2012 р.
Из Крыма опасный для здоровья хлам вывозят во Львов

Одна пальчиковая батарейка может загрязнить тяжелыми металлами около 20 кв. м земли
Крымчане на волне всемирного увлечения заботой об экологии начали также беспокоиться о чистоте и сохранности окружающей среды. С недавнего времени волонтеры и бизнесмены организовывают пункты приема использованных батареек, люминисцентных ламп, отработанных аккумуляторов, которые несут вред здоровью, хотя в нашем обществе и не привыкли утилизировать их согласно всем правилам, а выкидывают на общие свалки, иногда и вовсе оставляют опасный хлам в доме.
Самоорганизованный сбор отработанных батареек действует исключительно на волонтерских началах. «Наша акция не коммерческая и бессрочная, — говорит один из организаторов экодвижения «Зеленый вектор» Марина Юзько. — Пункты приема находятся в Хайдельберг-центре (общество, сотрудничающее с немецким городом-побратимом крымской столицы. — Авт.), в недавно открывшемся антикафе и еще в нескольких магазинах Симферополя. В Крыму нет предприятий по утилизации использованных батареек, поэтому мы их собираем и отправляем во Львов на завод по их переработке. Принимают батарейки у нас бесплатно, правда, нужно насобирать 30 кг — тогда завод сам оплачивает транспортировку и переработку. За четыре месяца мы собрали 60 кг, и уже два раза отправляли их во Львов».
По словам активистки, движение набирает обороты: если первую партию собирали три месяца, то вторую — месяц. «Теперь в наших планах: организовать пункты приема в магазинах по продаже техники, а также устроить пункты по сбору люминисцентных ламп», — говорит она.
Кстати, экологи уверяют, что одна пальчиковая батарейка может загрязнить тяжелыми металлами около 20 кв. м земли, если попадет на общую свалку. Из почвы вместе с водой вредные вещества могут попасть на соседние земли, а оттуда — в растения, которые мы употребляем в пищу. Элементы, которые при этом накапливаются в организмах людей — ртуть, никель, кадмий, свинец, литий, марганец и цинк — выводятся с большим трудом.
Взяться за люминисцентные лампы и так называемые «экономки» волонтеры решили не зря. Сегодня их используют в каждом втором крымском доме и офисе, но отработанные лампы утилизировать по правилам не выйдет. В Крыму принимает токсичные отходы только одна фирма в Симферополе, но с населением она не работает: «Сотрудничаем только с большими предприятиями. За одну лампу на пункте приема берем от 4 до 12 гривен, в зависимости от того, как далеко их приходится везти». Имеется организация с таким же профилем и в Керчи, но они не принимали ртутные лампы последние два года и сейчас получают лицензию, для того чтобы возобновить сбор. «Тогда начнем утилизировать их на заводе в Горловке. У нас же лампы складируются и готовятся к перевозке», — объясняет директор керченского предприятия Андрей Прибыльский.
Как сообщили в пресс-службе рескомитета по охране окружающей среды, централизованной схемы по сбору вредных отходов в Крыму действительно не существует: «Контролировать ситуацию очень сложно. Можно вести учет на предприятиях, а проконтролировать, кто выкидывает ту же лампу или батарейку в мусорный бак, невозможно».
http://www.segodnya.ua/regions/krym/Iz-Kryma-opasnyy-dlya-zdorovya-hlam-vyvozyat-vo-Lvov.html
неділя, 14 жовтня 2012 р.
Энергосберегающая лампа вредит здоровью, как работа в ночную смену
НАУКА
Лампы накаливания практически исчезли с рынка. Но пришедшие им на смену энергосберегающие лампы имеют уйму недостатков и по ряду причин опасны для здоровья.
В субботу 1-го сентября 2012 года вступает в силу 4-й этап плана Евросоюза по изгнанию традиционных ламп накаливания из жизни европейцев - кампании, начавшейся три года назад запретом на производство и продажу лампочек мощностью от 100 ватт и выше, а также матовых лампочек любой мощности. С тех пор под запрет поэтапно подпадали все менее мощные лампочки, и вот теперь настала очередь 40- и 25-ваттных. Тем самым более чем 130-летнюю историю ламп накаливания можно считать завершившейся - по крайней мере, в быту жителей стран Евросоюза. Правда, формально на европейском рынке еще остаются цветные и рефлекторные лампы накаливания, лампы специального назначения, а также обычные лампы со световым потоком менее 60 люменов - это примерно соответствует 10-ваттной лампочке, - но понятно, что никакого практического значения все это уже не имеет.
Собственно, в Европе разрешено пока производство любых источников света, отвечающих классам энергоэффективности "А", "В" или "С", но обычные лампы накаливания в эти критерии не укладываются: самые эффективные из них едва дотягивают до класса D.
Альтернативных источников света на рынке, казалось бы, более чем достаточно - тут и галогенные, и люминесцентные, и светодиодные лампы… Но на самом деле выбор у потребителя крайне ограничен.
Есть ли у лампы накаливания равноценная замена?
Галогенные лампы доступны по цене (менее 2 евро штука) и дают качественный свет, но их дни тоже сочтены: они подпадут под запрет 1-го сентября 2016-го года, когда с рынка должны будут исчезнуть источники света с классом энергоэффективности ниже "В". А светодиодные лампы, за которыми, по мнению экспертов, будущее, пока не избавились от некоторых "детских болезней" и очень дороги, особенно если иметь в виду действительно высококачественные изделия (евро 40 штука, а то и больше). Поэтому реально потребители вынуждены переходить сегодня исключительно на компактные люминесцентные лампы - их нередко именуют просто энергосберегающими, хотя это и не совсем точно.
Именно эти лампы и вызывают недовольство многих потребителей, поскольку обходятся недешево, но обладают рядом весьма существенных недостатков. К наиболее очевидным относится наличие в них ртути, что делает их потенциально крайне опасными для здоровья. Из-за ртути эти лампы требуют особой утилизации, их нельзя просто выбросить на помойку как обычный бытовой мусор. А если такая лампа разбивается, в доме начинается подлинный аврал с эвакуацией из помещения всех людей и животных, долгим проветриванием комнаты, сбором осколков с соблюдением особых мер предосторожности, и так далее. Но ртуть - отнюдь не единственная угроза для здоровья, исходящая от люминесцентных ламп.
От нарушений сна - до инфаркта, депрессий и опухолей
Большинство потребителей даже не догадываются, что присущий многим таким лампам "холодный", "безжизненный", "неуютный" свет не только портит настроение, но и весьма негативно отражается на здоровье, вызывая, например, расстройства сна. Профессор Дитер Кунц (Dieter Kunz), заведующий сомнологическим отделением больницы Святой Ядвиги в Берлине, поясняет: "Дело в том, что в сетчатке глаза имеется особый светочувствительный пигмент, реагирующий на "холодный" дневной свет, то есть голубоватую часть видимого спектра. Этот фоторецептор извещает внутренние часы человека, что на дворе светлый день. Но насколько такое "холодное" освещение уместно и необходимо в светлое время суток, настолько оно неестественно и недопустимо по вечерам, иначе неизбежны нарушения функции внутренних часов человека".
Такие эффекты хорошо известны медикам: они нередко наблюдаются у людей, работающих посменно. Самый первый и явный симптом - нарушения сна. Но ими дело обычно не ограничивается, говорит профессор Кунц: "Это может привести к целому ряду других патологий: начиная с дисфункций пищеварительного тракта и заканчивая сердечно-сосудистыми заболеваниями, включая инфаркт миокарда, и психиатрическими заболеваниями, в том числе депрессиями. Но самое главное - то, что люди, занятые на сменной работе, подвержены повышенному риску опухолевых заболеваний, причем это касается всех форм опухолей, известных медицине".
Энергосберегающие лампы скоро уступят место светодиодам
Не зря же в составленном Всемирной организацией здравоохранения перечне канцерогенных факторов с 2007 года фигурирует и работа в ночную смену. А теперь получается, что точно так рискуют здоровьем и люди, мирно проводящие вечера у себя дома под торшером с энергосберегающей лампой. Правда, у них все же есть выход: выбрать правильную лампу. Профессор Кунц говорит: "В зависимости от того, какое покрытие нанесено изнутри на лампу, она может давать свет различных оттенков - и холодный, и теплый, и нейтральный. Все зависит от состава люминофора. Соответственно разные лампы оптимальны в разное время суток. Мне не хватает воображения, чтобы представить себе, для какого времени суток будет хорош тот "мертвенный" свет, который до сих пор - и не без оснований - ассоциируется с люминесцентными лампами. Но то, что он для вечера не годится, это точно. Однако сегодня имеются уже и такие лампы, которые дают свет, вполне приемлемый для темного времени суток - "теплый" и уютный".
Впрочем, будущее искусственного освещения профессор Кунц, как и все другие эксперты, связывает со светодиодными лампами: "Светодиоды, равно как и уже идущие им на смену органические светодиоды, замечательны тем, что позволят от одного и того же источника получать свет не только разной яркости, но и разного оттенка. Для этого нужно лишь небольшое предвключенное электронное устройство. К тому же оно может управляться компьютерной программой. Думаю, такие лампы появятся на рынке уже через несколько лет. Это заметно улучшит нынешнюю, довольно безотрадную, ситуацию".
· Дата 31.08.2012
· Автор Владимир Фрадкин
· Редактор Марина Борисова
· Поделиться Отправить Facebook Twitter google+ Другие…
· Обратная связь: О каких еще научных открытиях и технических разработках вы хотели бы узнать из нашей рубрики?
· Напечатать Напечатать эту страницу
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ:
КОНТЕКСТ
Евросоюзу всё до лампочки...
Куда девать вышедшие из строя энергосберегающие лампы?
Выдержат ли немецкие АЭС постоянные колебания нагрузки?
Ярмарка электроники IFA: быстрее, тоньше, умнее
http://www.dw.de/dw/article/0,,16212714,00.html
понеділок, 1 жовтня 2012 р.
В Черкассах с целью утилизации собирают отработанные батарейки, аккумуляторы и лампы


29 сентября в Черкассах заработал пункт сбора опасных отходов. По инициативе городского совета сбор проводит фирма "Олестас", имеющая соответствующую лицензию.
В 10.00 на улице Гагарина для сбора опасных отходов выставляют специальные контейнеры. Большой красный - для сбора лампочек. Два меньших белые - для батареек и аккумуляторов. Полчаса никто к контейнерам не подходит.
"Вообще утилизация одной лампы стоит примерно 6,5 грн. У нас бесплатно. Просто люди еще не привыкли. А такие отходы, как лампы, батарейки, термометры, ртутные тонометры на обычные свалки выбрасывать нельзя. Такие отходы необходимо утилизировать. Во всех развитых странах отдельный сбор таких отходов и их утилизация уже давно стали нормой. Мы только первый день принимаем, то люди возможно еще не знают", - отметил начальник отдела экологии Черкасского горисполкома Владимир Гусаченко, 43 года.
Вскоре люди стали подходить и интересоваться. Богдан Бунякин, 9 лет, принес 9 батареек с електроконструктора. Бросает их в контейнер.
"Ну вот Молодец! Спас 180 квадратных метров грунта. Или 3600 литров воды", - говорит Гусаченко.
Люминесцентные лампы и термометры в контейнер не выбрасывают. Их в автомобиле складывают в специальные контейнеры. Чтобы не разбились. Энергосберегающие лампы в контейнер бросают только упакованые. Если лампа без упаковки - дают свою.
"Я не выбрасывал никогда батарейки, ведь знал, что рано или поздно их начнут собирать на утилизацию. Люди просто не знают сколько от них вреда. Если бы знали - тоже бы не выбрасывали", - говорит черкащанин Антон Гребельник. Он принес более 20 батереек.
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ: В Винницкой области возле трассы выбросили 50 ящиков с ртутными лампами
28-летний Александр Евдокимов принес на утилизацию три килограмма батареек и аккумуляторов.
"У меня работа такая, что часто имею дело с аккумуляторами и батарейками. Только аккумуляторов принес 29. Такие пункты должны быть в каждом районе. Батарейки - это еще полбеды, а вот лампы люминесцентные, дневные или энергосберегающие - это уже опасно. У них больше ртути. Люминисцентная лампа лопнула - ртуть уже рассыпалась. Ее там миллиграммы, но отравление уже идет. Никто не знает, что когда разобьется такая лампа, то уже надо вызывать МЧС и проводить демеркуризацию", - рассказывает Александр.
Работники фирмы раздают листовки, на которых написано, что одна "пальчиковая" батарейка загрязняет токсичными веществами 400 литров воды, или 20 квадратных метров грунта. Одна энергосберегающая лампа, по информации с листовки, содержит от 3 до 5 мг ртути, при максимально допустимой концентрации 0.0003 мг на метр кубический. То есть одна разбитая лампочка может отравить около 60 квартир. А 1 грамм ртути, попавший в окружающую среду, способен привести к загрязнению более чем 3,3 млн куб. м воздуха или 0,2 млн куб. м воды.
Ведущий специалист ООО "Олестас" Иван Чепурной, 30 лет, рассказывает, что утилизированые отходы пойдут на переработку.
"Сначала отходы везут на склад и при накоплении это все специализированным транспортом отвозят на завод по переработке во Львовской области. Лампы везут на другой завод, имеющий лицензию и соответствующие мощности для переработки этого вида отходов. В батарейках содержатся тяжелые и вредные металлы: цинк, кадмий, литий, ртуть. Их отбирают на заводе и используют в своих целях", - отметил он.
Опасные отходы будут собирать в 24 точках в разных микрорайонах города поочередно с утра до вечера.
Захар КОЛИСНИЧЕНКО
Джерело: <a href="http://gazeta.ua/ru/articles/life/_v-cherkassah-s-celyu-utilizacii-sobirayut-otrabotannye-batarejki-akkumulyatory-i/458447">Gazeta.ua</a>
вівторок, 18 вересня 2012 р.
У Черкасах можна буде здавати батарейки на утилізацію
У Черкасах запроваджується нова система збору небезпечних відходів: батарейок, акумуляторів від телефонів і фотоапаратів, люмінесцентних та енергозберігаючих ламп.
Їх збиратимуть безкоштовно у 24 визначених точках у різних мікрорайонах міста. Для цього виставлятимуть спеціальні контейнери. Здійснюватиме збір та утилізацію небезпечних відходів фірма "Олестас", яка має відповідну ліцензію. – Викидання батарейок, ламп на сміттєзвалища є небезпечним для людей, оскільки шкідливі речовини можуть потрапити в ґрунт, воду чи повітря, – зазначає начальник відділу екології Володимир Гусаченко. – Такі відходи необхідно утилізувати. У всіх розвинених країнах окремий збір таких відходів та їх утилізація уже давно стали нормою. Ми обрали систему зручну для жителів, адже місце збору буде у кожному мікрорайоні, працюватимуть із ранку і до вечора, прийматимуть і в суботу.
Перший виїзд відбудеться 29 вересня. Збір проводитиметься впродовж двох місяців за графіком із 7-ї ранку до 19.00. Перерва – із 12 до 16.00. У суботу прийматимуть із 10 години ранку до 18.00.
Як зазначає Володимир Гусаченко, збиратимуть небезпечні відходи кожні півроку. Тож впродовж цього періоду необхідно вдома збирати використані батарейки, енергозберігаючі та люмінесцентні лампи в коробках, щоб ці вироби не пошкодились і не побились. Тримати їх потрібно у недоступних для дітей місцях.
Дізнатись графік та місце збору небезпечних відходів можна за телефоном 1505 або на сайті міської ради.
Графік збирання небезпечних відходів можна переглянути ТУТ.
вівторок, 4 вересня 2012 р.
Настало время для экономичных ламп, не содержащих ртуть
С 1 сентября в странах Европейского Союза начнет действовать запрет на продажу ламп накаливания мощностью 40 Вт и менее. Продажа более мощных ламп накаливания, по решению ЕС, была прекращена в предыдущие годы.
Однако оснований для полного удовлетворения нет. Лампы накаливания на рынке были фактически заменены компактными люминесцентными лампами (КЛЛ). А они содержат ртуть, которая представляет опасность для окружающей среды и здоровья человека. Ртуть способна преодолевать большие расстояния и загрязняет воду и почву даже в тысячах километров от источника загрязнения.
European Wildlife Society, Панъевропейская некоммерческая природоохранная организация со штаб- квартирой в Чешской Республике, направила письмо еврокомиссару по энергетике Гюнтеру Оттингеру (Günther Oettinger) и комиссару ЕС по вопросам окружающей среды Янезу Поточнику (Janez Potočnik), в котором попросила их к концу 2014 года объявить запрет на продажу и производство в странах ЕС световых источников, содержащих ртуть.
Организация сообщает в пресс-релизе, что ученые из института Fraunhofer Wilhelm Klauditz в Германии некоторое время назад предупреждали, что КЛЛ представляют опасность для здоровья, особенно для здоровья детей и беременных женщин. В ходе испытаний выяснилось, что если лампа повреждается или разбивается, концентрация ртути в воздухе может превысить допустимые пределы почти в двадцать раз. Другие врачи отмечают, что КЛЛ могут вызвать высыпания на коже у пациентов с повышенной чувствительностью организма.
Кроме того, опыт первых лет использования КЛЛ показал, что эффект экономии электроэнергии меньше, чем ожидалось первоначально. Продолжительность жизни таких ламп короче, чем предполагалось. Более того, Институт инжиниринга и технологии (Institution of Engineering and Technology) Великобритании выяснил, что КЛЛ после нескольких лет использования тускнеют на 40 процентов.
«В настоящее время на рынке имеется достаточно безопасных альтернатив – сохраняющие энергию источники света, которые не содержат опасную ртуть», - заявил Далибор Досталь (Dalibor Dostál), директор European Wildlife Society. Это, например, светодиодные лампы (LED) (в них в качестве источника света используются светоизлучающие диоды. Светодиодные лампы имеют длительный срок службы и высокую энергетическую эффективность, однако затраты на их производство выше, чем на производство КЛЛ и ламп накаливания).
По мнению European Wildlife Society, после организации серийного производства LED, цена на них может резко снизиться.
Примером быстрой реакции на вызовы времени могут служить телевизионные экраны. Выпускающей их отрасли удалось очень быстро заменить первое поколение жидкокристаллических дисплеев (ЖК-дисплеи), содержащих опасную ртуть, на значительно более продвинутые светодиодные дисплеи, которые ее не содержат. Цена последних сегодня гораздо ниже, чем стоимость классических ЖК-дисплеев.
Организация отмечает в пресс-релизе, что лишь малая часть отслуживших свой срок КЛЛ утилизируется. Например, выяснилось, что в Чешской республике не утилизируется 60 процентов КЛЛ, содержащих ртуть. Такие лапмы, в конечном итоге, выбрасываются на бытовые свалки, где они могут стать источниками загрязнения окружающей среды.
***
European Wildlife является некоммерческой организацией, деятельность которой посвящена сохранению природы. Основная цель: сохранение биологического разнообразия и смягчение последствий влияния климатических изменений на окружающую среду и человека. European Wildlife была основана в 2008 году Далибором Досталем, журналистом и бывший главным редактором одной из самых популярных газет в Чешской Республике.
Более подробная информация на http://www.eurowildlife.org/ или на Facebook http://www.facebook.com/EuropeanWildlife
понеділок, 20 серпня 2012 р.
У місті Рівне впритул наблизилися до вирішення проблеми збору від населення та утилізації відпрацьованих енергоощадних ламп.
За останні кілька років в Україні різко збільшився рівень використання населенням енергоощадних ламп для освітлення своїх помешкань. Лише в такому невеликому обласному центрі як Рівне, на даний час їх використовується близько 700 тисяч. Водночас, в Україні не проводиться збір відпрацьованих енергоощадних ламп від населення, попри загрозу, яку вони становлять для здоров'я людей та довкілля. Поодинокі акції зі збору ламп в різних регіонах України, «круглі столи», присвячені цьому питанню, лише періодично нагадують про наявну проблему та не вирішують її.
У м. Рівне представники громадськості, органів влади, профільного бізнесу та ЗМІ об'єднали свої зусилля та започаткували діалог, мета якого якнайшвидше організувати на території міста збір відпрацьованих ламп, батарейок. Адже зволікання у вирішенні цього питання на державному рівні призводить до того, що все більша кількість небезпечних відходів потрапляє до сміттєвих контейнерів та отруюють повітря парами ртуті безпосередньо в межах житлової забудови. Посприяв такому об'єднанню фонд «Східна Європа», що профінансував реалізацію проекту громадської організації «Екоклуб» «Впровадження системи утилізації ртутовмістних ламп у м. Рівне»
Днями в приміщенні Головного управління економіки Рівненського міськвиконкому відбулося вже друге засідання Діалогової групи.
Ще під час презентації проекту два тижні тому громадськість обласного центру дізналася про масштаби використання рівнянами енергоощадних ламп, які містять пари ртуті – це близько 700 тисяч освітлюваних приладів. Понад 600 тис. енергоощадних ламп рівняни вже замінили. Люди визнають, що здебільшого вони викидають їх у смітники, хоча частина ще залишається у них в помешканнях. Про це свідчать результати опитування, проведеного в липні цього року у Рівному фахівцями Інституту соціальних досліджень НУ «Острозька академія».
Побутує думка, що в українському законодавстві питання поводження із таким видом відходів є неврегульованим. Однак, залучений до проекту експерт Сергій Пінчук, провівши спеціальне дослідження, з'ясував: українське законодавство чітко врегульовує питання збору від населення та утилізації відпрацьованих енергозберігаючих ламп. Зокрема, обов'язок налагодити схему безпечного збору від населення та утилізації таких відходів відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування, а підзаконні акти повністю врегульовують процедуру запровадження такого механізму на місцевому рівні.
Проте, учасники діалогу у м. Рівне переконані, що запровадження усіх механізмів та процедур не дасть жодного результату без свідомої участі мешканців у цьому процесі. Кожен власник енергозберігаючої лампочки має усвідомити необхідність безпечної її утилізації. Саме тому проектом передбачено проведення широкої інформаційної кампанії щодо поінформування мешканців Рівного про небезпеку, що містять у собі відпрацьовані енергозберігаючі лампочки та основних правил поводження з ними. А Діалогова група має розробити, відпрацювати на практиці та запропонувати місцевій владі найбільш ефективну та зручну для рівнян систему збору таких небезпечних відходів від населення.
За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтеся:
Координатор проекту ММГО «Екоклуб»
Олена Пінчук, тел. (067) 360-32-96,
olena3000@gmail.com
Захід проводиться в рамках проекту «Впровадження системи утилізації ртутовмістних ламп у м.Рівне», що реалізовується міською молодіжною громадською організацією «Екоклуб» за фінансової підтримки Фонду Східна Європа, за рахунок коштів, наданих Фондом Євразія та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Точка зору, відображена у прес-релізі, може не співпадати з точкою зору Фонду Східна Європа, Фонду Євразія або Агентства США з Міжнародного Розвитку (USAID).
середа, 25 липня 2012 р.
У Луцьку хочуть вирішити проблему утилізації приладів із вмістом ртуті
Зокрема, просять створитимережу пунктів прийомуцих приладів та зобов’язати магазини, які їх продають, приймати використані лампи та батарейки для подальшої утилізації без пред’явлення фіскального чеку.
На розгляд депутатів також надали ряд пропозицій відносно того як можна налагодити ефективний механізм збору люмінесцентних ламп і пальчикових батарейок та як забезпечити економічну складову цього процесу, тобто створити такі умови, аби бізнесу було вигідно брати участь у зборі ртутовмітких приладів.
На законодавчому рівні питання утилізації ртутовмістких відходів також досі не врегульовано. Тож Луцькі активісти вже готують звернення до депутатів Верховної Ради щодо внесення змін до законодавства України, які допоможуть налагодити справді дієву схему утилізації небезпечних відходів.
Питання збору та утилізації використаних ртутовмістких приборів у Луцьку підняли реалізатори проекту «Місто без ртуті». Проект став одним із переможців конкурсу «Мікрогрантова підтримка адвокаційних громадських ініціатив», який проводила Асоціація підтримки та розвитку ОСББ та ОСН за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
За даними екологів, обсяги твердих побутових відходів щодня збільшуються на 4 мільйони кубометрів. В Україні таких відходів близько 60 мільйонів кубометрів. Люди самі створюють для себе «ртутну могилу», та в них нема іншого виходу, оскільки, окрім як в смітник, діти використані ртутовмісткі прилади більше нікуди.
Проблема переробки побутових приладів із вмістом ртуті, зокрема люмінесцентних ламп, потребує нагального вирішення не тільки у Луцьку, а й у всій Україні, адже вони активно використовуються, оскільки економлять електроенергію, а, відповідно, й кошти населення.
У деяких містах України вже діють пункти прийому ртутовмістких приладів (Хмельницький, Тернопіль Кам’янець-Подільський), проте переробляти їх практично ніде – у Європі є всього три заводи, які мають потужності для переробки батарейок: у Німеччині, у Франції і в Україні– Львівське державне підприємство «Аргентум».
Джерело : Асоціація Підтримки та Розвитку ОСББ та ОСН
Автор : Людмила Вільчинська
середа, 13 червня 2012 р.
У Луцьку відкриють пункт збору відпрацьованих енергозберігаючих ламп і батарейок
За 2011 рік в атмосферу Волинської області було викинуто 14,5 тисячі тонн шкідливих речовин – це майже 70 кг на кожного мешканця. В області накопичено близько 2,5 тисячі тонн небезпечних відходів, що потребують знешкодження і утилізації. Про це на "круглому столі" повідомив начальник відділу екології Луцької міської ради Борис Сорока.
Найбільш поширеними сьогодні ртутновмісними відходами є відпрацьовані люмінесцентні лампи та батарейки, виробники вказують, що їх не можна не викидати разом з іншим сміттям.
- Щодня в Україну ввозиться 10 тонн батарейок і приблизно така ж кількість кожного дня потрапляє у смітники. 100% опитаних лучан користуються батарейками і майже половина - 47,6% - використовує енергозберігаючі лампи, - розповів директор громадської організації «Волинський інститут підтримки та розвитку громадських ініціатив» Петро Лавринюк.
Громадські активісти провели дослідження, чи обізнані лучани з небезпечністю ртутновмісних приладів, які є практично у кожному домі, офісі, магазині, і як з ними поводяться.
- На питання, чи вважають вони себе екологічно свідомими громадянами, понад 68% опитаних лучан відповіли ствердно, - зауважив Петров Лавринюк. – При цьому майже 62% респондентів зізнались, що викидають використані прилади з вмістом ртуті на смітник, 16,7% - зберігають їх вдома, що є прямою загрозою для мешканців, а 21% взагалі не знають, як поводитись із відпрацьованими елементами живлення.
Закономірно, що населення не знає, куди дівати маленькі хімічні бомби, адже це питання не вирішене ні на державному, ні на місцевому рівні.
- У місті нема організації чи підприємства, які би займались збором енергозберігаючих ламп та ртутновмісних приладів, - констатував начальник відділу екології. - В усьому західному регіоні працює тільки дві фірми – рівненська «Еко-хелп» і львівська «Еко-центр». Місцеві підприємства, установи, організації напряму мають заключати договори з цими фірмами щодо утилізації відпрацьованих небезпечних приладів. За минулий рік із Луцька в Рівне було відправлено 14900 люмінесцентних ламп, у Львів – 8900. Але багато невеличких фірм не укладають договорів на переробку, а просто викидають у смітник, у прибережні смуги річок, на стихійні сміттєзвалища. Ми проводили переговори з фірмами-утилізаторами. У Львові сказали, що за переробку однієї відпрацьованої лампи людині треба заплатити 4,5 гривні. Зрозуміло, що населення на це не погодиться, - продовжив Борис Сорока. - Пропозицій від Міністерства екології не надходить жодних, а на рівні регіону подолати проблему самотужки важко.
Наразі чиновники пропонують такий вихід: створити умови для підприємця, який готовий збирати лампи і батарейки у Луцьку.
- Треба дати доручення комунальному підприємству «Луцьксвітло», щоб облаштувати у їхніх складських приміщеннях пункт збору ламп, батарейок і всіх ртутновмісних приладів від населення, - запропонував начальник ековідділу. - Є попередня домовленість із фірмою з Рівного, що на безоплатній основі, за угодою про співпрацю у вирішенні екологічних проблем, вони централізовано забиратимуть ці відходи на переробку. Якщо вдасться все організувати, це буде перший конкретний крок.
Джерело
Відомості-UA.com
четвер, 24 травня 2012 р.
§ TURTLE NEWS: [CHEM] Украинская школьница изобрела новый способ утилизации ламп

По словам одного из учредителей конкурса - заместителя председателя КГГА Руслана Крамаренко, новый способ утилизации позволяет повторно использовать все приборы, содержащие ртуть, не загрязняя при этом окружающую среду, сообщают Известия.
Новизна проекта заключается в том, что в работе предложено техническое решение, которое позволяет провести полную утилизацию отходов приборов, содержащих ртуть, преимущественно люминесцентных ламп, получая металлическую ртуть, выделять дополнительно примерно 13,3% металлической ртути, цветной металл, профильное сырье и нейтральный строительный материал.
вівторок, 31 січня 2012 р.
§ TURTLE NEWS: [WASTE] Яким чином можна утилізувати батарейки та люмінесцентні лампи на Донеччині? Чи мають громадяни можливість бути екологічно свідомими?
У випадку спалювання подібного сміття, всі ці токсичні речовини потрапляють в атмосферу (дані представлені на сайті Московського біологічного музею ім. Тімірязєва). Що зазвичай робите ви? Чи намагалися здавати на утилізацію батарейки та люмінесцентні лампи? Що потрібно громадянам аби безперешкодно це робити? За словами екологічних активістів, фізична особа фактично не має можливості берегти довкілля у цьому випадку.
А ось ситуація із підприємствами інакша. Як зазначив юрист гарячої лінії Регіонального фонду підтримки підприємництва в Донецькій області, в Законі України «Про відходи» йдеться що люмінесцентні лампи мають штам «високий клас небезпеки». Тому підприємці повинні самостійно сортувати такий вид сміття, незалежно від того, яким чином придбані ртутні лампи (готівкою чи безготівковим платежем). Жодних знижок чи ще якихось благ від способу їх придбання не надається. Кожне підприємство має вести журнал відпрацьованих ламп і фіксувати там: скільки було придбано, коли перегоріли, куди здаються на утилізацію. Цей журнал дає тимчасовий дозвіл для короткочасного зберігання відпрацьованих ламп з моменту перегоряння до моменту передачі на утилізацію. У свою чергу, на довготривале утримання таких відходів у підприємства має бути окремий дозвіл, який доволі важко дістати. Штраф за порушення цих правил становить від 850 до 1700 гривень.
Подробиці
http://www.civicua.org/news/view.html?q=1772061