середу, 28 квітня 2010 р.

§ TURTLE NEWS: [WASTE] Проблеми з утилізації люмінесцентних ламп у Волинській області

У зв'язку з впровадженням енергозберігаючих технологій в побуті для освітлення приміщень населення все більше застосовує люмінесцентні лампи, що дозволяє значно заощаджувати електроенергію.

Та не дивлячись на позитивні моменти їх застосування виникає проблема утилізації відпрацьованих ламп. Вони містять сполуки ртуті, які негативно впливають на здоров'я населення, навколишнє природне середовище та відносяться до небезпечних відходів. Контроль за поводженням з відпрацьованими люмінесцентними лампами на підприємствах, організаціях, установах постійно здійснюється Державною екологічною інспекцією у Волинській області. Проте, проконтролювати знешкодження даного виду відходів населенням практично неможливо.

Найчастіше відпрацьовані лампи викидаються разом з твердими побутовими відходами, але в цьому не лише вина громадян. У Волинській області створено недостатні умови для збору люмінесцентних ламп серед населення та їх знешкодження. Збір відпрацьованих ламп здійснюють два підприємства, що отримали відповідну ліцензію на проведення операцій з небезпечними відходами: "Рівне-Екохелп"(тел.(0362) 634067 ) та ВТП "Екоцентр"(тел. 0322 423439), - повідомили КЕПУ у прес-службі Мінприроди.

Вирішення даної проблеми Державна екологічна інспекція у Волинській області бачить у налагодженні просвітницької роботи серед населення. Також, при координації з органами місцевого самоврядування, виконавчої влади та санепідслужби необхідно розробити та впровадити схему збору відпрацьованих люмінесцентних ламп у населення та їх знешкодження. Потрібно передбачити механізм знешкодження відпрацьованих ламп при їх реалізації. Реалізатори даної продукції мають приймати непрацюючі лампи від населення при наявності касового чека та передавати на спеціалізовані підприємства для знешкодження, а в ціну лампи мають бути закладені витрати на її утилізацію.
--
Опубліковано BEI Ukraine на Екологічні новини , 4/28/2010 06:30:00 PM

Немає коментарів:

Що робити з ртутними лампами

Що робити з ртутними лампами
Люмінесцентні лампи не можна викидати у смітник, оскільки вони містять ртуть, але спеціальних контейнерів для них немає.
Ртуті у повітрі незабаром може побільшати, оскільки уряд планує зобов'язати підприємства та установи повністю перейти на економічні лампи - люмінесцентні, які й містять у собі ртуть. Економна поки світить, але небезпечна, коли згасне. На лампі є маркування, що її заборонено викидати у смітник. Куди можна викинути такі лампи з’ясувати важко: спецконтенери знайти нереально. Працівники сміттєвозу кажуть, що можна і до звичайного сміття викидати.Проте є приватна фірма, яка збирає лампи на утилізацію. І не безкоштовно - треба сплатити гривню двадцять, щоб здати зіпсовану жарівку, але підприємства зобов’язані це робити, бо їх перевіряє санепідемстанція. Але про цю схему знають не всі. В столиці журналісти ТСН знайшли тільки три фірми з утилізації. І судячи з того, що співробітники обдзвонюють підприємства, щоб знайти нових клієнтів, то утилізують лампи далеко не всі, а тим більше - приватні особи. Докладніше про економні лампи - на відео ТСН.

Як утилізувати лампочки з ртуттю, або Що дорожче екологія або енергозбереження? (відео)

Енергозберігання або екологія? В Україні йде активна промо-кампанія енергозберігаючих ламп – за них агітує особисто прем’єр. Проте що робити з цими лампами після використання – викидати на звичайний смітник їх не можна. Бо містять декілька міліграмів ртуті.
Прибиральниця: “Ну, поки ще не міняли, уже стоять місяців 2, мабуть”.
У цій крамниці біля Центрального ринку енергію зберігають усі: від прибиральниці до керівництва. Постачає фірма, яка має у Харкові власну науково-технічну лабораторію, але виробництво замовляє у Китаї. Тут стверджують: 95 відсотків економічних ламп на ринку України виготовлені саме у Піднебесній. У кожній інструкції чітко сказано: лампа містить 4 міліграми ртуті, викидати не можна, лише здавати до спеціальних пунктів, що мають створити місцеві органи влади.
Тетяна Носова, керівник відділу маркетингу “Максус Україна”: “Усі лампи містять пари ртуті. Абсолютно всі. Це її технологічне... Так, вона містить невелику кількість пари ртуті, у допустимих нормах для даної лампи. Тому ми отримали сертифікат англійський міжнародний. Про те, що вона допустима для використання споживачами”.
Кажуть: обсяги продажів зростають щороку вдвічі. Мова йде про мільйонні продажі. Але що робити, якщо енергозберігаюча лампа розбилася? Медики стверджують: це може бути шкідливо для здоров’я – так само, як і просто викидати їх на смітник. У Європі для таких відходів є спеціальні контейнери.
У Харкові “МедіаПорт” подібних не знайшов. Лише приватні об’яви фірм, і жодної державної, як написано в інструкціях до лампочок.
“Принесіть здайте. Три штуки візьмемо просто так. Тільки не збирайте по всьому місту, добре?”, - відповідають телефоном в одній із таких компаній з утилізації.
Керівники подібних фірм пояснюють: з підприємства, якщо хтось зголоситься подбати про екологію й привезти лампи, візьмуть від гривні до двох за утилізацію однієї – в залежності від кількості. Від пересічних харків’ян, якщо люди самі принесуть їх до офісу, це буде безкоштовно. Проте досі, кажуть, ніхто з мешканців міста не звертався з таким проханням.
Микола Литвиненко, лікар відділу комунальної гігієни обласної СЕС: “Жителі повинні проявити свідомість. Коли у них одна, дві, три лампи, бо купується на квартиру. Вони повинні дізнатися цю адресу, звернутися до цієї структури. Є сайт waste.com.ua – це сайт відходів. Там відкривається і в пошукачі і знаходите будь-яку організацію”.
Та що робити людям, які не мають доступу до мережі інтернет? Нічого... СЕС навіть не може відстежити випадки, скільки лампочок зі ртуттю викидають харків’яни. На території регіону спеціалізованих підприємств з утилізації відходів, що містять ртуть, немає. Фірми, що дають об’яви та приймають лампочки. возять їх до Луганської області на ртутний комбінат.
Проте якщо мова йде про підприємство, що використовує енергозберігаючі лампи, й викидає ті на смітник, санстанція може навіть виписати штраф. Приблизно 23 гривні за одну штуку.
Адреса новини: http://ukr.mediaport.ua/city/14020
Автор: Марія Малевська, Ксенія Рябоволова