понеділок, 20 серпня 2012 р.

У місті Рівне впритул наблизилися до вирішення проблеми збору від населення та утилізації відпрацьованих енергоощадних ламп.

За останні кілька років в Україні різко збільшився рівень використання населенням енергоощадних ламп для освітлення своїх помешкань. Лише в такому невеликому обласному центрі як Рівне, на даний час їх використовується близько 700 тисяч. Водночас, в Україні не проводиться збір відпрацьованих енергоощадних ламп від населення, попри загрозу, яку вони становлять для здоров'я людей та довкілля. Поодинокі акції зі збору ламп в різних регіонах України, «круглі столи», присвячені цьому питанню, лише періодично нагадують про наявну проблему та не вирішують її.

У м. Рівне представники громадськості, органів влади, профільного бізнесу та ЗМІ об'єднали свої зусилля та започаткували діалог, мета якого якнайшвидше організувати на території міста збір відпрацьованих ламп, батарейок. Адже зволікання у вирішенні цього питання на державному рівні призводить до того, що все більша кількість небезпечних відходів потрапляє до сміттєвих контейнерів та отруюють повітря парами ртуті безпосередньо в межах житлової забудови. Посприяв такому об'єднанню фонд «Східна Європа», що профінансував реалізацію проекту громадської організації «Екоклуб» «Впровадження системи утилізації ртутовмістних ламп у м. Рівне»

Днями в приміщенні Головного управління економіки Рівненського міськвиконкому відбулося вже друге засідання Діалогової групи.

Ще під час презентації проекту два тижні тому громадськість обласного центру дізналася про масштаби використання рівнянами енергоощадних ламп, які містять пари ртуті – це близько 700 тисяч освітлюваних приладів. Понад 600 тис. енергоощадних ламп рівняни вже замінили. Люди визнають, що здебільшого вони викидають їх у смітники, хоча частина ще залишається у них в помешканнях. Про це свідчать результати опитування, проведеного в липні цього року у Рівному фахівцями Інституту соціальних досліджень НУ «Острозька академія».

Побутує думка, що в українському законодавстві питання поводження із таким видом відходів є неврегульованим. Однак, залучений до проекту експерт Сергій Пінчук, провівши спеціальне дослідження, з'ясував: українське законодавство чітко врегульовує питання збору від населення та утилізації відпрацьованих енергозберігаючих ламп. Зокрема, обов'язок налагодити схему безпечного збору від населення та утилізації таких відходів відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування, а підзаконні акти повністю врегульовують процедуру запровадження такого механізму на місцевому рівні.

Проте, учасники діалогу у м. Рівне переконані, що запровадження усіх механізмів та процедур не дасть жодного результату без свідомої участі мешканців у цьому процесі. Кожен власник енергозберігаючої лампочки має усвідомити необхідність безпечної її утилізації. Саме тому проектом передбачено проведення широкої інформаційної кампанії щодо поінформування мешканців Рівного про небезпеку, що містять у собі відпрацьовані енергозберігаючі лампочки та основних правил поводження з ними. А Діалогова група має розробити, відпрацювати на практиці та запропонувати місцевій владі найбільш ефективну та зручну для рівнян систему збору таких небезпечних відходів від населення.

 

 

За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтеся:

Координатор проекту ММГО «Екоклуб»

Олена Пінчук, тел. (067) 360-32-96,

olena3000@gmail.com

 

 


Захід проводиться в рамках проекту «Впровадження системи утилізації ртутовмістних ламп у м.Рівне», що реалізовується міською молодіжною громадською організацією «Екоклуб» за фінансової підтримки Фонду Східна Європа, за рахунок коштів, наданих Фондом Євразія та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Точка зору, відображена у прес-релізі, може не співпадати з точкою зору Фонду Східна Європа, Фонду Євразія або Агентства США з Міжнародного Розвитку (USAID).

 

Що робити з ртутними лампами

Що робити з ртутними лампами
Люмінесцентні лампи не можна викидати у смітник, оскільки вони містять ртуть, але спеціальних контейнерів для них немає.
Ртуті у повітрі незабаром може побільшати, оскільки уряд планує зобов'язати підприємства та установи повністю перейти на економічні лампи - люмінесцентні, які й містять у собі ртуть. Економна поки світить, але небезпечна, коли згасне. На лампі є маркування, що її заборонено викидати у смітник. Куди можна викинути такі лампи з’ясувати важко: спецконтенери знайти нереально. Працівники сміттєвозу кажуть, що можна і до звичайного сміття викидати.Проте є приватна фірма, яка збирає лампи на утилізацію. І не безкоштовно - треба сплатити гривню двадцять, щоб здати зіпсовану жарівку, але підприємства зобов’язані це робити, бо їх перевіряє санепідемстанція. Але про цю схему знають не всі. В столиці журналісти ТСН знайшли тільки три фірми з утилізації. І судячи з того, що співробітники обдзвонюють підприємства, щоб знайти нових клієнтів, то утилізують лампи далеко не всі, а тим більше - приватні особи. Докладніше про економні лампи - на відео ТСН.

Як утилізувати лампочки з ртуттю, або Що дорожче екологія або енергозбереження? (відео)

Енергозберігання або екологія? В Україні йде активна промо-кампанія енергозберігаючих ламп – за них агітує особисто прем’єр. Проте що робити з цими лампами після використання – викидати на звичайний смітник їх не можна. Бо містять декілька міліграмів ртуті.
Прибиральниця: “Ну, поки ще не міняли, уже стоять місяців 2, мабуть”.
У цій крамниці біля Центрального ринку енергію зберігають усі: від прибиральниці до керівництва. Постачає фірма, яка має у Харкові власну науково-технічну лабораторію, але виробництво замовляє у Китаї. Тут стверджують: 95 відсотків економічних ламп на ринку України виготовлені саме у Піднебесній. У кожній інструкції чітко сказано: лампа містить 4 міліграми ртуті, викидати не можна, лише здавати до спеціальних пунктів, що мають створити місцеві органи влади.
Тетяна Носова, керівник відділу маркетингу “Максус Україна”: “Усі лампи містять пари ртуті. Абсолютно всі. Це її технологічне... Так, вона містить невелику кількість пари ртуті, у допустимих нормах для даної лампи. Тому ми отримали сертифікат англійський міжнародний. Про те, що вона допустима для використання споживачами”.
Кажуть: обсяги продажів зростають щороку вдвічі. Мова йде про мільйонні продажі. Але що робити, якщо енергозберігаюча лампа розбилася? Медики стверджують: це може бути шкідливо для здоров’я – так само, як і просто викидати їх на смітник. У Європі для таких відходів є спеціальні контейнери.
У Харкові “МедіаПорт” подібних не знайшов. Лише приватні об’яви фірм, і жодної державної, як написано в інструкціях до лампочок.
“Принесіть здайте. Три штуки візьмемо просто так. Тільки не збирайте по всьому місту, добре?”, - відповідають телефоном в одній із таких компаній з утилізації.
Керівники подібних фірм пояснюють: з підприємства, якщо хтось зголоситься подбати про екологію й привезти лампи, візьмуть від гривні до двох за утилізацію однієї – в залежності від кількості. Від пересічних харків’ян, якщо люди самі принесуть їх до офісу, це буде безкоштовно. Проте досі, кажуть, ніхто з мешканців міста не звертався з таким проханням.
Микола Литвиненко, лікар відділу комунальної гігієни обласної СЕС: “Жителі повинні проявити свідомість. Коли у них одна, дві, три лампи, бо купується на квартиру. Вони повинні дізнатися цю адресу, звернутися до цієї структури. Є сайт waste.com.ua – це сайт відходів. Там відкривається і в пошукачі і знаходите будь-яку організацію”.
Та що робити людям, які не мають доступу до мережі інтернет? Нічого... СЕС навіть не може відстежити випадки, скільки лампочок зі ртуттю викидають харків’яни. На території регіону спеціалізованих підприємств з утилізації відходів, що містять ртуть, немає. Фірми, що дають об’яви та приймають лампочки. возять їх до Луганської області на ртутний комбінат.
Проте якщо мова йде про підприємство, що використовує енергозберігаючі лампи, й викидає ті на смітник, санстанція може навіть виписати штраф. Приблизно 23 гривні за одну штуку.
Адреса новини: http://ukr.mediaport.ua/city/14020
Автор: Марія Малевська, Ксенія Рябоволова