вівторок, 10 листопада 2009 р.

§ TURTLE NEWS: [CHEM] СРАВНИТЕЛЬНАЯ ОЦЕНКА РИСКА ВОЗДЕЙСТВИЯ РТУТИ В ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНЫХ ЛАМПАХ

http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_scher/docs/scher_q_087.pdf

Научный комитет по здоровью и окружающей среды Европейского Союза обратился к заинтересованным организациям с предложением поделиться мнением об опасности воздействия ртути, содержащейся в энергоэффективных лампах.
Комитет просит
1. Предоставить информацию о возможных рисках для здоровья потребителей от воздействия ртути, которая попадает в окружающую среду, если лампа, например, разбивается. Важно получить данные о связанном с этим риске воздействия ртути на здоровье наиболее уязвимых групп, а именно, детей и беременных женщин.
2. Предоставить информацию по оценке возможного риска здоровью человека и окружающей среде от веществ, альтернативных ртути, с помощью которых можно снизить содержание ртути в лампах или полностью исключить ее использование.
3. Оценить риск для окружающей среды от ртути, высвобождающейся в ходе размещения использованных ламп на свалках, принимая во внимание, что в каждой лампе содержится 6 миллиграмм ртути, а также предоставить информацию о требованиях раздельного сбора ртуть содержащих ламп и удаления ртути из собранных ламп. Можно ли существенно снизить риск, если сделать эти требования более жесткими?
4. Сравнить риски, описанные в пунктах 1-3, с сокращением эмиссии ртути от тепловых электростанций, работающих на угле, в результате снижения потребления электричества при использовании энергоэффективных ламп вместо обычных. Рассмотреть потенциальный риск здоровью от ртути, когда лампа разбивается или выбрасывается на свалку, принимая во внимание уменьшение риска для здоровья и окружающей среды в результате потенциального снижения эмиссии ртути от тепловых электростанций на угле и снижения эмиссии других загрязнителей в результате снижения потребления электричества при использовании энергоэффективных ламп по сравнению с обычными.
Полностью запрос Комитета ЕС размещен здесь:
www.eсoaссord.org
_______________________
Информационная служба "Эко-Согласие"
ПЕРЕПЕЧАТКА МАТЕРИАЛОВ ПРИВЕТСТВУЕТСЯ,   ПРОСЬБА ССЫЛАТЬСЯ НА ИСТОЧНИК
Главный редактор - Ольга Сперанская speransk2004@mail.ru

Що робити з ртутними лампами

Що робити з ртутними лампами
Люмінесцентні лампи не можна викидати у смітник, оскільки вони містять ртуть, але спеціальних контейнерів для них немає.
Ртуті у повітрі незабаром може побільшати, оскільки уряд планує зобов'язати підприємства та установи повністю перейти на економічні лампи - люмінесцентні, які й містять у собі ртуть. Економна поки світить, але небезпечна, коли згасне. На лампі є маркування, що її заборонено викидати у смітник. Куди можна викинути такі лампи з’ясувати важко: спецконтенери знайти нереально. Працівники сміттєвозу кажуть, що можна і до звичайного сміття викидати.Проте є приватна фірма, яка збирає лампи на утилізацію. І не безкоштовно - треба сплатити гривню двадцять, щоб здати зіпсовану жарівку, але підприємства зобов’язані це робити, бо їх перевіряє санепідемстанція. Але про цю схему знають не всі. В столиці журналісти ТСН знайшли тільки три фірми з утилізації. І судячи з того, що співробітники обдзвонюють підприємства, щоб знайти нових клієнтів, то утилізують лампи далеко не всі, а тим більше - приватні особи. Докладніше про економні лампи - на відео ТСН.

Як утилізувати лампочки з ртуттю, або Що дорожче екологія або енергозбереження? (відео)

Енергозберігання або екологія? В Україні йде активна промо-кампанія енергозберігаючих ламп – за них агітує особисто прем’єр. Проте що робити з цими лампами після використання – викидати на звичайний смітник їх не можна. Бо містять декілька міліграмів ртуті.
Прибиральниця: “Ну, поки ще не міняли, уже стоять місяців 2, мабуть”.
У цій крамниці біля Центрального ринку енергію зберігають усі: від прибиральниці до керівництва. Постачає фірма, яка має у Харкові власну науково-технічну лабораторію, але виробництво замовляє у Китаї. Тут стверджують: 95 відсотків економічних ламп на ринку України виготовлені саме у Піднебесній. У кожній інструкції чітко сказано: лампа містить 4 міліграми ртуті, викидати не можна, лише здавати до спеціальних пунктів, що мають створити місцеві органи влади.
Тетяна Носова, керівник відділу маркетингу “Максус Україна”: “Усі лампи містять пари ртуті. Абсолютно всі. Це її технологічне... Так, вона містить невелику кількість пари ртуті, у допустимих нормах для даної лампи. Тому ми отримали сертифікат англійський міжнародний. Про те, що вона допустима для використання споживачами”.
Кажуть: обсяги продажів зростають щороку вдвічі. Мова йде про мільйонні продажі. Але що робити, якщо енергозберігаюча лампа розбилася? Медики стверджують: це може бути шкідливо для здоров’я – так само, як і просто викидати їх на смітник. У Європі для таких відходів є спеціальні контейнери.
У Харкові “МедіаПорт” подібних не знайшов. Лише приватні об’яви фірм, і жодної державної, як написано в інструкціях до лампочок.
“Принесіть здайте. Три штуки візьмемо просто так. Тільки не збирайте по всьому місту, добре?”, - відповідають телефоном в одній із таких компаній з утилізації.
Керівники подібних фірм пояснюють: з підприємства, якщо хтось зголоситься подбати про екологію й привезти лампи, візьмуть від гривні до двох за утилізацію однієї – в залежності від кількості. Від пересічних харків’ян, якщо люди самі принесуть їх до офісу, це буде безкоштовно. Проте досі, кажуть, ніхто з мешканців міста не звертався з таким проханням.
Микола Литвиненко, лікар відділу комунальної гігієни обласної СЕС: “Жителі повинні проявити свідомість. Коли у них одна, дві, три лампи, бо купується на квартиру. Вони повинні дізнатися цю адресу, звернутися до цієї структури. Є сайт waste.com.ua – це сайт відходів. Там відкривається і в пошукачі і знаходите будь-яку організацію”.
Та що робити людям, які не мають доступу до мережі інтернет? Нічого... СЕС навіть не може відстежити випадки, скільки лампочок зі ртуттю викидають харків’яни. На території регіону спеціалізованих підприємств з утилізації відходів, що містять ртуть, немає. Фірми, що дають об’яви та приймають лампочки. возять їх до Луганської області на ртутний комбінат.
Проте якщо мова йде про підприємство, що використовує енергозберігаючі лампи, й викидає ті на смітник, санстанція може навіть виписати штраф. Приблизно 23 гривні за одну штуку.
Адреса новини: http://ukr.mediaport.ua/city/14020
Автор: Марія Малевська, Ксенія Рябоволова